ENIGMATIKA i druge zavrzlame
Da biste uzeli učešće u radu foruma, morate biti prijavljeni, a ako niste registrovani najpre se registrujte. Hvala.
ENIGMATIKA i druge zavrzlame
Da biste uzeli učešće u radu foruma, morate biti prijavljeni, a ako niste registrovani najpre se registrujte. Hvala.
ENIGMATIKA i druge zavrzlame
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
ENIGMATIKA i druge zavrzlame

Forum za enigmatiku, logiku i zabavu
 
PrijemGalerijaTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 O IGRI 'SKREBLOVKA' onlajn

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
Kontrolor
Admin
Kontrolor


Broj poruka : 13553
Datum upisa : 19.06.2009
Godina : 69
Lokacija : Požarevac

O IGRI 'SKREBLOVKA' onlajn Empty
PočaljiNaslov: O IGRI 'SKREBLOVKA' onlajn   O IGRI 'SKREBLOVKA' onlajn Icon_minitimeSre 10 Nov 2010 - 20:40

Ova tema je otvorena za iznošenje mišljenja, predloga i sugestija vezanih za samu igru i Pravila igre.

.

_________________
http://enigmatika.webs.com/

Ako vam se čini da je sve u redu, nešto ste sigurno propustili!
Nazad na vrh Ići dole
https://enigmatski-forum.serbianforum.info
Kontrolor
Admin
Kontrolor


Broj poruka : 13553
Datum upisa : 19.06.2009
Godina : 69
Lokacija : Požarevac

O IGRI 'SKREBLOVKA' onlajn Empty
PočaljiNaslov: Re: O IGRI 'SKREBLOVKA' onlajn   O IGRI 'SKREBLOVKA' onlajn Icon_minitimeSub 8 Jan 2011 - 2:03

SKREBLOVKA DA ILI NE?

Posle petnaestak odigranih test-partija, evo malo analize i nekih 'glasnih' razmišljanja, odnosno pokušaja da se daju odgovori na pitanja koja se nameću sama od sebe:

1. treba li nam ovakva vrsta igre?
- obzirom da iz raznih razloga postaje sve teže organizovati 'živa' takmičenja sličnih igara, a i zbog činjenice da su se potencijalni takmičari podelili na 'tabore', mislim da je ovakav vid igre potreban, i da se na taj način delom mogu prevazići postojeći nesporazumi,

2. da li je ovakva igra moguća na ovaj način?
- mislim da su do sada odigrane partije pokazale da jeste. Neophodno je da potencijalni igrači malo vežbaju, kako bi stekli potrebnu rutinu specifičnog načina 'izvlačenja' slova, upisa reči i vođenja tabele, a uz postojanje dobre volje zainteresovanih, to ne bi trebao da bude problem.

3. pravila igre i njihova primena?
- pravila igre su većinom bazirana na pravilima skrebla i kvizovke, pa ne bi trebalo da bude problema oko primene. Na osnovu ličnog, a i nekih iskustava sa strane, načinjen je otklon u odnosu na kvizovkaška pravila (u korist pravila skrebla) o (ne)prihvatanju 'mogućih' reči koje nisu zabeležene u zvaničnoj literaturi. Da bi se maksimalno izbegli mogući nesporazumi, i da bi igrači bili ravnopravni, kao i kod 'slovne premetaljke', opredeljenje je da se priznaju zabeležene reči. Uz propisanu 'obaveznu' literaturu, na raspolaganju su i brojni on-line rečnici, tako da je fond reči za igru više nego dovoljan. U pravilima igre, odeljak
'reči za igru, provera i sankcije' zauzima manje od jedne stranice, i poželjno je da zainteresovani posebno prouče taj deo.

4. merenje vremena?
- ovo pitanje je naknadno rešeno zahvaljujući trudu Dragana Tolomanoskog, a jedina izmena u odnosu na prvobitnu ideju je merenje vremena za svaki potez, umesto za celu partiju. Ovo je bilo neophodno zbog pauza u vreme reklamacija.

Ova pravila sigurno nisu idealna, i podložna su izmenama, ali mislim da njihovom primenom može doći do izražaja naš mali doprinos čistoti jezika, a uz više nego dovoljno prostora za kreativnost igrača.

_________________
http://enigmatika.webs.com/

Ako vam se čini da je sve u redu, nešto ste sigurno propustili!
Nazad na vrh Ići dole
https://enigmatski-forum.serbianforum.info
Gisha
Admin
Gisha


Broj poruka : 934
Datum upisa : 30.12.2010
Godina : 46
Lokacija : Internet

O IGRI 'SKREBLOVKA' onlajn Empty
PočaljiNaslov: Re: O IGRI 'SKREBLOVKA' onlajn   O IGRI 'SKREBLOVKA' onlajn Icon_minitimeNed 6 Mar 2011 - 12:57

Ja mislim da je ovaj Jovanov projekat prilično održiv, jer je test pokazao da je moguće igrati, a da je 5 minuta, koliko igraču stoji na raspolaganju, sasvim dovoljno vremena, čak i za igrače koji se nisu uigrali dovoljno. Dobra stvar je i što će vrijeme potrebno za odigravanje iz partije u partiju kod svakog igrača biti manje.

Dio pravila koji se odnosi na priznavanje riječi je prilično jasan i jedini moguć da bi svi bili u istoj poziciji. Mislim da ni to neće biti problem, jer su se ljudi pomoću slovne premetaljke naučili na takav pristup problemu.

Glavni problem u svemu ovome ostaje, a to je nemogućnost okupljanja više igrača u isto vrijeme zbog kojekakvih obaveza. Zbog toga, predlažem da se datum prvog turnira u skreblovci objavi bar 10 dana prije početka, kako bi svi bili u mogućnosti planirati taj dan za to. Mislim i da je broj ljudi koji su provježbali samu igru dovoljan za održavanje prvog turnira.

Siguran sam da će broj ljudi zainteresovanih za odigravanje ovakvih turnira iz kola u kolo rasti, jer je glavna ideja skreblovke popularizacija kvizovke i sličnih igara nastalih na našim prostorima u posljednje vrijeme, a s obzirom na to da se igra preko interneta, riješen je najveći problem, a to je fizička odvojenost članova ex-Yu enigmatske zajednice.

I zato imam jednu poruku za kraj onima koji se još nisu oprobali: PA ŠTA ČEKATE?
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





O IGRI 'SKREBLOVKA' onlajn Empty
PočaljiNaslov: Re: O IGRI 'SKREBLOVKA' onlajn   O IGRI 'SKREBLOVKA' onlajn Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
O IGRI 'SKREBLOVKA' onlajn
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» UGOVOR I PRAVILA IGRE (obavezno pročitajte)

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
ENIGMATIKA i druge zavrzlame :: ENIGMATSKI FORUM :: SKREBLOVKA onlajn-
Skoči na: