ENIGMATIKA i druge zavrzlame
Da biste uzeli učešće u radu foruma, morate biti prijavljeni, a ako niste registrovani najpre se registrujte. Hvala.
ENIGMATIKA i druge zavrzlame
Da biste uzeli učešće u radu foruma, morate biti prijavljeni, a ako niste registrovani najpre se registrujte. Hvala.
ENIGMATIKA i druge zavrzlame
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
ENIGMATIKA i druge zavrzlame

Forum za enigmatiku, logiku i zabavu
 
PrijemGalerijaTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

Odgovori na poruku
 

 ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS

Ići dole 
3 posters
AutorPoruka
Kontrolor
Admin
Kontrolor


Broj poruka : 13553
Datum upisa : 19.06.2009
Godina : 69
Lokacija : Požarevac

ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Empty
PočaljiNaslov: ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS   ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Icon_minitimePon 31 Jan 2011 - 1:19

ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Muz-en10

_________________
http://enigmatika.webs.com/

Ako vam se čini da je sve u redu, nešto ste sigurno propustili!
Nazad na vrh Ići dole
https://enigmatski-forum.serbianforum.info
Kontrolor
Admin
Kontrolor


Broj poruka : 13553
Datum upisa : 19.06.2009
Godina : 69
Lokacija : Požarevac

ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Empty
PočaljiNaslov: Re: ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS   ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Icon_minitimeNed 6 Feb 2011 - 23:07

ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Resenj10

_________________
http://enigmatika.webs.com/

Ako vam se čini da je sve u redu, nešto ste sigurno propustili!
Nazad na vrh Ići dole
https://enigmatski-forum.serbianforum.info
Slavko
Gost




ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Empty
PočaljiNaslov: Re: ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS   ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Icon_minitimeNed 6 Feb 2011 - 23:35

Ovdje mi se sve uklapa, osim 10 pitanja.
Prilično sam siguran da tu pjesmu grupe Suncokreti (grupe B.Đorđevića) pjeva Snežana (ostali je pomalo prate).

Ovaj "Stari Pjer" je veoma dobro iskombinovano.
Nazad na vrh Ići dole
Kontrolor
Admin
Kontrolor


Broj poruka : 13553
Datum upisa : 19.06.2009
Godina : 69
Lokacija : Požarevac

ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Empty
PočaljiNaslov: Re: ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS   ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Icon_minitimePon 7 Feb 2011 - 0:05

REZULTATI ENIGMATSKO-MUZIČKOG MIKSA

ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Tabela17

Nažalost, učestvovalo je samo 5 takmičara, iako su fajlovi preuzeti 25 (pdf) + 13 (excel) puta. Izvinjavam se zbog možda loše procene težine zadataka, odnosno vremena za rešavanje. Čestitam najuspešnijima, a svima koji su se odazvali zahvaljujem na učešću.

Sad, kada se pogledaju rešenja, verujem da i zadaci ne deluju više tako teški. Interesantno da niko nije prepoznao Mineu, a najbliži potpunom rešenju ispunjaljke bio je Zoran Radisavljević. Kviz pitanje je ustvari bilo trik pitanje: nije se tražilo ko peva pesmu 'Prvi sneg' (tako se pesma zove), već ko u originalnoj verziji pesme peva 'pada prvi sneg'? Smile, a to je glas Bore Đorđevića. U 13. sam malo sugerisao da se radi o staroj pesmi (Stari Pjer), ali je ona izgleda toliko stara da nikome nije pala na pamet, a neki verovatno nisu ni čuli za nju. Anagramni par je verovatno bilo najteže rešiti, ali ako se progugla 'instrument koji se svira bez dodira'.... Sve ostale zagonetke su rešene. Da neko ne bi pomislio da je potiraljka potpuno besmislena, Novo vrijeme i Žene i muškarci su pesme grupe Buldožer (Slavko je opet bio vidovit pre neki dan, ovaj zadatak je tada već bio spreman). Anagramni rebus (18) samo deluje nerešiv, a ustvari je dovoljno bilo dešifrovati 1. i 4. sliku.

Obzirom da sam se u nekim zagonetkama oprobao po prvi put, dobro bi došla koja povratna informacija.

_________________
http://enigmatika.webs.com/

Ako vam se čini da je sve u redu, nešto ste sigurno propustili!


Poslednji izmenio Kontrolor dana Uto 17 Apr 2018 - 21:37, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
https://enigmatski-forum.serbianforum.info
Quizmaster




Broj poruka : 160
Datum upisa : 25.11.2009

ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Empty
PočaljiNaslov: Re: ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS   ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Icon_minitimePon 7 Feb 2011 - 1:02

Da budem iskren, bio sam indisponiran večeras. Nisam prepoznao Hanku Paldum, umesto ORGANA napisao sam ORGULJA, a nisam ni obratio pažnju da su ono klenovi pa sam smislio par CRKOTINE - KONCERTI. Very Happy Mislim da mi se trebalo priznati barem rešenje "Suncokreti". Pitanje nije bilo precizno "čiji je glas u pesmi" nego "ko peva", što se može odnositi i na grupu, ne samo na pevača.

Što se tiče zadataka:

Magični likovi su bili odlični. Tematska ispunjaljka zanimljiva, palindrom solidan. Prvih nekoliko zadataka laganiji, što je isto u redu. Tu imam jedino tehničku zamerku za indirekt - strelica se po pravilima ne stavlja na sintagmu (putničko vozilo), nego isključivo na reč koja je sinonim od one iz fraze. Mogla se staviti reč KOLA, pa bi opet imali frazu L (od) AUTA.

EMINA-MINEA nije trebalo ići kao rebus-slovoskok (ja čak nisam ni razumeo šta se traži, mislio sam da je u rešenju neka rečenica 5,5), sa slikom koju je teško prepoznati. Umesto toga bolje je bilo napraviti anagramni par u stihu. Siromašno je za rebus da ima samo jedan pojam od pet slova.

Asocijacija za Makedoniju je bila slaba. Zašto bi Baba i Treska, pa i Karolina bili nešto karakteristični pojmovi? Ostalo (bas, vreme, dinamit, Dado Topić) je OK.

Kod anagramnih rebusa trebalo bi dati frazu rešavačima, sem ako baš nije totalno očigledno šta se traži (što u slučaju ovih klenova nije bilo). To može da dovede do problematičnih rešenja, kao što je recimo bilo ono u "Ligi rešavača" AKUTNI PROBLEM (sa potpuno neispravnom frazom TREBA PUNO K, L i M)

Temerin nije grad.

Sve u svemu, bilo je dobra zabava i hvala domaćinu. Trebalo je možda dati još jedan sat vremena za rešavanje, mada se i za dva sata može rešiti dosta toga, pod uslovom da je rešavač raspoložen i da ima dovoljno znanja.
Nazad na vrh Ići dole
Kontrolor
Admin
Kontrolor


Broj poruka : 13553
Datum upisa : 19.06.2009
Godina : 69
Lokacija : Požarevac

ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Empty
PočaljiNaslov: Re: ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS   ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Icon_minitimePon 7 Feb 2011 - 1:31

Za kviz pitanje već sam dao komentar; kad se ponovo pročita ipak je jasno da se ne misli na pesmu već samo taj refren (inače bi bilo prejednostavno).

Prihvatam sugestiju-primedbu u vezi indirekta i delimično u vezi slovoskoka. Jeste prekratak, ali sam mislio, pošto su svi zadaci bili 'muzički' da će ipak biti jasno 'šta je pisac hteo da kaže'? E sad, možda sam precenio poznatost dotične? Slično važi i za 3 klena - klarinet, jer sam smatrao da se podrazumevano traži muzički pojam (tamo gde to nije bio slučaj - bela riba - bilo je naglašeno).

U asocijaciji za Makedoniju je moglo svašta da se stavi, ali mislim da bi npr. Skoplje, Vardar, Ohrid i sl. opet bilo prelagano.

Što se tiče Temerina, sa 19.000 stanovnika, ne znam da li je baš selo, držao sam se Wikipedije http://sh.wikipedia.org/wiki/Temerin.

Definitivno je trebalo dati više vremena, a mislim da ne bi bilo pogrešno i da je na raspolaganju bio ceo dan. Učimo dok smo živi.

_________________
http://enigmatika.webs.com/

Ako vam se čini da je sve u redu, nešto ste sigurno propustili!
Nazad na vrh Ići dole
https://enigmatski-forum.serbianforum.info
DejanM
Gost




ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Empty
PočaljiNaslov: Re: ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS   ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Icon_minitimePon 7 Feb 2011 - 7:26

Evo da i ja dam svoj komentar. Pošto sam došao sa taštinog rođendana ( Question Idea ) pun ića i pića, nisam bio mnogo takmičarski raspoložen. Efektivno sam možda rešavao sat i po i odmah odlučio da ne rešavam rečenicu, ispunjaljku, sudoku i magične likove. Dobro sam i prišao. Meni su se dopali zadaci. Ipak je rebus slovoskok vrlo slab (mora da ima više slova, recimo bar Cool i zaista je bilo nejasno šta je ono 5 - 5. Ja sam bio ubeđen da je to ključ za rešenje tj da rešenje ima 10 slova od 2 reči po 5. Takođe mi se trik pitanje nije baš dopalo. Verujem da smo svi dali odgovor 'Suncokreti'. Sve u svemu, dobro je bilo i zaista je šteta što nije bilo mnogo takmičara (Lukin balun je opravdan Basketball ). Pozdrav. lol!
Nazad na vrh Ići dole
nikicb
Gost




ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Empty
PočaljiNaslov: Bane Nikic   ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Icon_minitimePon 7 Feb 2011 - 10:21

Čestitke pobedniku Zoranu Radisavljeviću i pohvala Jovanu za sastavljanje i grafičku pripremu zadataka. Ja sam sinoć baš bio voljan da učestvujem, ali nikako nisam mogao. Zadatke sam pogledao tek jutros na poslu i uspeo sam da rešim na brzaka nekoliko. Čudno, ispalo je da je najteže bilo prepoznati Mineu, a ja sam taj zadatak iz cuga rešio (fraza 5+5 je dobra jer da je pisalo 5,5 to bi onda značilo da rešenje ima dve reči od po 5 slova). Ali zato nisam rešio TRI KLENA - KLARINET i KLEN, SLAVINA - ALEN SLAVICA. Sada sam, nadam se, uspeo da zapamtim kako izgleda KLEN pa će mi biti lakše prilikom neke sledeće upotrebe ove ribe u rebusima. Možda je trebalo biti manje teških zadataka, jer mi se čini da neki takmičari nisu hteli da prijave rešenja zbog sramote od malog broja poena. Kod ispunjaljke sam omanuo instrument ORGANA (napisao sam ORGULJA). Anagramni rebus nisam uspeo da rešio iako sam prepoznao SAMAR i HANKU. Najviše me namučio STARI PJER jer sam prepoznao Tripa Simonutija i njegove kćerke i stalno sam mislio da je nešto baš u vezi njih, a nisam razmišljao o TRIJU. Senvič rebus je lak samo za starije poznavaoce muzike, a ja nisam od tih (imam nepunih 47). Čuo sam ja za Bebu Selimović i Larija Nanosa, ali ih nikada nisam video, a možda ni slušao. Zato mogu samo da se pohvalim da sam znao za Boru Đorđevića. Toliko s moje strane, pozdrav svima.
Nazad na vrh Ići dole
Kontrolor
Admin
Kontrolor


Broj poruka : 13553
Datum upisa : 19.06.2009
Godina : 69
Lokacija : Požarevac

ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Empty
PočaljiNaslov: Re: ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS   ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Icon_minitimePon 7 Feb 2011 - 11:09

Zahvaljujem na komentarima i pohvalama cheers , odnosno kritikama scratch (iz njih se uvek ponešto nauči). U suštini, složili smo se oko manje-više svega. Sad mi je malo i lakše kada je Bane rešio 2 'tvrđa oraha'.

Znam kakve su moje reakcije kad se 'mučim' najpre da ukapiram šta je autor hteo da kaže, a tek onda i da rešim zadatak. Ipak, još jednom da 'odbranim' ova 2 rada. Kod slovoskoka lepo piše: upišite i postavku i rešenje (5+5), na stranu kvalitet zadatka (naivno sam se čak nadao pohvali ideje i kombinacije confused ). Kviz pitanje: ko peva pesmu 'bilo koju', definitivno ne bi imalo smisla, zato je prvo trebalo odgonetnuti šta se zapravo traži?

Anagramni rebus (18) bi svakako i Bane rešio, samo da je rasporedio slova iz 2 prepoznata pojma, ali je verovatno bio ubeđen da je to nedovoljno pa nije ni pokušavao, već se mučio da prepozna Anđelu (Jovanović) i onu čudnu spravu (vejaču) Suspect .

P.S. taštin rođendan je opravdanije opravdan čak i od baluna Rolling Eyes !

_________________
http://enigmatika.webs.com/

Ako vam se čini da je sve u redu, nešto ste sigurno propustili!
Nazad na vrh Ići dole
https://enigmatski-forum.serbianforum.info
Quizmaster




Broj poruka : 160
Datum upisa : 25.11.2009

ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Empty
PočaljiNaslov: Re: ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS   ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Icon_minitimePon 7 Feb 2011 - 13:40

Ako iskusni rešavači rebusa poput Dejan Minića i mene nisu razumeli šta znači 5 + 5, to je znak da nije dobro napisano, po uobičajenim pravilima. Treba da stoji ovako i onda nema nikakvih nedoumica:

Fraza: 5
Rešenje (ili odgonetka): 5

Rečenica "Upišite i postavku i rešenje (5 + 5)" nije dovoljno precizna i može se dvojako tumačiti. Po autoru, to znači da postavka ima 5 slova i da rešenje takođe ima 5 slova, ali isto tako može značiti ono što smo pomislili Dejan i ja - "Upišite postavku rebusa, kao i rešenje koje se sastoji od dve reči po pet slova".

Kod kviz pitanja takmičari ne treba da dešifruju šta je autor mislio, nego imaju pravo da odgovore na ono što ta rečenica znači. Ovde znači - ko peva, što može da se odnosi i na grupu i na pevača. Ko peva "Yesterday"? Bitlsi. Niko neće reći Pol Makartni, mada i to može da se prihvati kao tačan odgovor.
Nazad na vrh Ići dole
Quizmaster




Broj poruka : 160
Datum upisa : 25.11.2009

ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Empty
PočaljiNaslov: Re: ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS   ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Icon_minitimePon 7 Feb 2011 - 20:52

Da ne ispadne da samo kritikujem, moram reći da je koncept bio odličan i trebalo je dosta truda da se sve to pripremi, pa je razumljivo da je u tom velikom poslu bilo i grešaka. Ovo se može ponoviti i popraviti da bude još bolje, a što se mene tiče, šta god bude tematika - sport, istorija, književnost, nauka, vrlo rado ću rešavati te zadatke.

Nazad na vrh Ići dole
N. Petkovski




Broj poruka : 4940
Datum upisa : 17.01.2011
Godina : 77

ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Empty
PočaljiNaslov: Re: ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS   ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Icon_minitimePon 7 Feb 2011 - 23:24

Ja bih dao jedan savet svima: zahvalimo domaćinu što nam je pružio zadovoljstvo da se zabavimo rešavajući njegove enigmatske sastave. Potrudio se čovek da nam priušti jedno zadovoljstvo koje se događa s vremena na vreme na blogovima i zbog toga prećutimo sve kritike, bez obzira koliko su opravdane ili neopravdane (zavisno od toga ko kakvo gledište ima i koliko je zaista u pravu). Ovo nije bilo neko takmičenje ne znam kakvog rejtinga i da zadaci moraju biti ekstra kvaliteta, pa da tražimo po svaku cenu opravdanje ako nešto nismo razumeli ili nismo uspeli rešiti. Prihvatimo (i za ubuduće) onako kako je domaćin zamislio, prilagodimo se njemu, nemojmo tražiti "dlaku u jajetu", već poštujmo ono što nam je ponuđeno i uživajmo u tome. Ukusi su različiti (često i kontradiktorni) i o njima se ne raspravlja, a domaćin je sigurno mislio da je ponudio sasvim jasne i razumljive zadatke. Zbog svega toga, još jednom hvala mu bez ikakvih zamerki.
Bane je napisao: "Možda je trebalo biti manje teških zadataka, jer mi se čini da neki takmičari nisu hteli da prijave rešenja zbog sramote od malog broja poena". Ja bih se ovde obratio svima koji posećuju ove blogove i rešavaju zadatke. Nije nikakva sramota rešiti samo nešto i imati mali broj bodova. Pošaljite rešenja onoga što ste rešili. Nije u pitanju plasman i "ugled" rešavača, nego se radi o poštovanju i respektu prema domaćinu. Pružimo mu ga. Evo, ja sam zadnji na tabeli (pa šta?), jer sam potpuno zaboravio na ponuđene zadatke i da se trebaju rešavati u nedelju naveče, pa kad sam otvorio blog zbog igre anangrama i video da je u toku takmičenje na koje sam zaboravio i da ima samo još nekih 5 minuta do isteka vremena za rešavanje, nabrzinu sam rešio ono što sam stigao i u cajtnotu uspeo da otkucam samo ta tri rešenja, ali sam ih poslao respektujući domaćina. Nije mi žao lošeg plasmana (vidite koja je razlika u bodovima od prvog do zadnjeg), žao mi je što sam propustio zabavu da u regularnom toku oprobam svoje snage. Naravno da sam nakon toga, nepritisnut više vremenom gustirao ostale zadatke, puno njih i rešio, pa mi je to potpuna satisfakcija za propušteno. Dakle, smatrajmo ovakve manifestacije kao relaksaciju, kao da smo, recimo, otišli u bioskop ili na neku utakmicu i uživali u predstavi.
Domaćine, bravo i hvala ti.
Nazad na vrh Ići dole
Quizmaster




Broj poruka : 160
Datum upisa : 25.11.2009

ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Empty
PočaljiNaslov: Re: ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS   ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Icon_minitimePon 7 Feb 2011 - 23:55

Nikola, pa domaćin je sam tražio da mu kažemo mišljenje o zagonetkama. Sasvim sam siguran da je pored pohvala očekivao i kritike, čija svrha je da mu naredno takmičenje bude još bolje i zanimljivije.

E, sad, šta uraditi da bude više ljudi i kako ih motivisati, to je veliki problem...
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Empty
PočaljiNaslov: Re: ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS   ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
ENIGMATSKO-MUZIČKI MIKS
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Možete odgovarati na teme u ovom forumu
ENIGMATIKA i druge zavrzlame :: ENIGMATSKI FORUM :: ENIGMATSKA I LOGIČKA TAKMIČENJA-
Odgovori na porukuSkoči na: