ENIGMATIKA i druge zavrzlame
Da biste uzeli učešće u radu foruma, morate biti prijavljeni, a ako niste registrovani najpre se registrujte. Hvala.
ENIGMATIKA i druge zavrzlame
Da biste uzeli učešće u radu foruma, morate biti prijavljeni, a ako niste registrovani najpre se registrujte. Hvala.
ENIGMATIKA i druge zavrzlame
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
ENIGMATIKA i druge zavrzlame

Forum za enigmatiku, logiku i zabavu
 
PrijemGalerijaTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

 

 SITNE ZAGONETKE

Ići dole 
+8
Luka
Kontrolor
Mesud
Ilija Đurković
Dejan
Minja
ilijao
secujski
12 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 43 ... 71  Sledeći
AutorPoruka
Kontrolor
Admin
Kontrolor


Broj poruka : 13557
Datum upisa : 19.06.2009
Godina : 69
Lokacija : Požarevac

SITNE ZAGONETKE - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: SITNE ZAGONETKE   SITNE ZAGONETKE - Page 16 Icon_minitimePon 12 Jan 2015 - 21:25

Pozdrav rešavaču Nikoli  cheers i asistentu Iliji happyup , ostalo je još par zavrzlama sa rođendanskog takmičenja Wink


SITNE ZAGONETKE - Page 16 Rebus511

Ovo je bio jedan od lakših rebusa, ali evo odmah male pomoći: Na slici je srpska glumica srednje generacije.

_________________
http://enigmatika.webs.com/

Ako vam se čini da je sve u redu, nešto ste sigurno propustili!
Nazad na vrh Ići dole
https://enigmatski-forum.serbianforum.info
N. Petkovski




Broj poruka : 4942
Datum upisa : 17.01.2011
Godina : 77

SITNE ZAGONETKE - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: SITNE ZAGONETKE   SITNE ZAGONETKE - Page 16 Icon_minitimePon 12 Jan 2015 - 22:55

Ajde IlijaO ortače pomagaj!!! Levo je LAN, ali koja je ovo lepojka nemam pojma.
Nazad na vrh Ići dole
ilijao

ilijao


Broj poruka : 1230
Datum upisa : 15.04.2014
Godina : 63
Lokacija : Privlaka,Slavonija

SITNE ZAGONETKE - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: SITNE ZAGONETKE   SITNE ZAGONETKE - Page 16 Icon_minitimeUto 13 Jan 2015 - 9:07

N. Petkovski ::
Ajde IlijaO ortače pomagaj!!! Levo je LAN, ali koja je ovo lepojka nemam pojma.

Kako ne  , Nikola! Ta"mala" anim ir dama je jako eksplozivna i praskava! A rješenje najbolje zna DALMATINO, uz uvjet da ima govornu manu pa mjesto N govori T!! Dovoljno?
Nazad na vrh Ići dole
N. Petkovski




Broj poruka : 4942
Datum upisa : 17.01.2011
Godina : 77

SITNE ZAGONETKE - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: SITNE ZAGONETKE   SITNE ZAGONETKE - Page 16 Icon_minitimeUto 13 Jan 2015 - 14:15

Čekaj malo! Ja sam mislio da fraza treba da ima 2 reči, jedna je LAN a druga bi trebala da bude ime ove dame od 6 slova. U boldirana slova koja mi nudiš kao pomoć treba da nađem ime dame, ali su to 4 slova. Gde su ostala 2? Ispada da fraza ima 3 reči. Velikim slovima mi nudiš anagram od traženog rešenja. Tu nalazim MANDOLINA, a to bi kao fraza bilo: LAN DO MINA (dakle dama je neka MINA, a na internetu sam je našao kao MINA LAZAREVIĆ) i onda MAN DO LINA = MANDOLINA. Samo izgleda da rešenje treba da bude LAN DO MINE = MAN DO LINE = MANDOLINE, jer MINA ne može biti u nominativu (lan do Nikola? ili lan do Ilija, ne, nego lan do Nikole i lan do Ilije). Jesam li u pravu?
Nazad na vrh Ići dole
ilijao

ilijao


Broj poruka : 1230
Datum upisa : 15.04.2014
Godina : 63
Lokacija : Privlaka,Slavonija

SITNE ZAGONETKE - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Sitne zagonetke   SITNE ZAGONETKE - Page 16 Icon_minitimeUto 13 Jan 2015 - 15:05

N. Petkovski ::
Čekaj malo! Ja sam mislio da fraza treba da ima 2 reči, jedna je LAN a druga bi trebala da bude ime ove dame od 6 slova. U boldirana slova koja mi nudiš kao pomoć treba da nađem ime dame, ali su to 4 slova. Gde su ostala 2? Ispada da fraza ima 3 reči. Velikim slovima mi nudiš anagram od traženog rešenja. Tu nalazim MANDOLINA, a to bi kao fraza bilo: LAN DO MINA (dakle dama je neka MINA, a na internetu sam je našao kao MINA LAZAREVIĆ) i onda MAN DO LINA = MANDOLINA. Samo izgleda da rešenje treba da bude LAN DO MINE = MAN DO LINE = MANDOLINE, jer MINA ne može biti u nominativu (lan do Nikola? ili lan do Ilija, ne, nego lan do Nikole i lan do Ilije). Jesam li u pravu?

Jesi , ali donekle! Pošto je spunerizam i ja sam mislio da se ne može pojavljivati više od dvije riječi  unhappy  ! Ali  LAN DO MINE daje MANDOLINE, dok je u jednini, po meni neprihvatljivo, i slažem se s tobom!
Čekamo pravorijek glavnog i odgovornog!
Nazad na vrh Ići dole
Kontrolor
Admin
Kontrolor


Broj poruka : 13557
Datum upisa : 19.06.2009
Godina : 69
Lokacija : Požarevac

SITNE ZAGONETKE - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: SITNE ZAGONETKE   SITNE ZAGONETKE - Page 16 Icon_minitimePet 16 Jan 2015 - 21:37

Mislim da može više reči da bude u postavci, a da je poenta da 2 slova zamene mesta. Bilo bi dobro da se oglase i drugi autori i teoretičari rebusa. Rešenje je ispravno (u množini: mandoline) jer je postavka lan do Mine happyup .

Evo još jednog zadatka sa takmičenja, a na slici je poznata kanadska pop-pevačica jocolor 

SITNE ZAGONETKE - Page 16 Rebus512

_________________
http://enigmatika.webs.com/

Ako vam se čini da je sve u redu, nešto ste sigurno propustili!
Nazad na vrh Ići dole
https://enigmatski-forum.serbianforum.info
N. Petkovski




Broj poruka : 4942
Datum upisa : 17.01.2011
Godina : 77

SITNE ZAGONETKE - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: SITNE ZAGONETKE   SITNE ZAGONETKE - Page 16 Icon_minitimeSub 17 Jan 2015 - 1:22

E, mislim da sam ovo rešio bez pomoći IlieO. Doduše namučio sam se da odgonetnem marku ovoj pikapa. Nisam mogao da povećam sliku i da vidim znak na automobilu, mislio sam da je Tojota ili Hjundai, a onda sam tražio na internetu pikape i našao da je to Zastavin pikap "poli". Ali i dalje mi nije išlo rešenje, dok nisam primetio da je ono crveno na licu selin Dion strelica koja pokazuje na njen nos. E onda se sve uklopilo: NOS I POLI SELIN DION = ON NOSI POLISE LINDI. Nadam se da nisam pogrešio.
Nazad na vrh Ići dole
Luka

Luka


Broj poruka : 4724
Datum upisa : 30.04.2011

SITNE ZAGONETKE - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Luka   SITNE ZAGONETKE - Page 16 Icon_minitimeSub 17 Jan 2015 - 10:14

ilijao ::
N. Petkovski ::
Čekaj malo! Ja sam mislio da fraza treba da ima 2 reči, jedna je LAN a druga bi trebala da bude ime ove dame od 6 slova. U boldirana slova koja mi nudiš kao pomoć treba da nađem ime dame, ali su to 4 slova. Gde su ostala 2? Ispada da fraza ima 3 reči. Velikim slovima mi nudiš anagram od traženog rešenja. Tu nalazim MANDOLINA, a to bi kao fraza bilo: LAN DO MINA (dakle dama je neka MINA, a na internetu sam je našao kao MINA LAZAREVIĆ) i onda MAN DO LINA = MANDOLINA. Samo izgleda da rešenje treba da bude LAN DO MINE = MAN DO LINE = MANDOLINE, jer MINA ne može biti u nominativu (lan do Nikola? ili lan do Ilija, ne, nego lan do Nikole i lan do Ilije). Jesam li u pravu?

Jesi , ali donekle! Pošto je spunerizam i ja sam mislio da se ne može pojavljivati više od dvije riječi  unhappy  ! Ali  LAN DO MINE daje MANDOLINE, dok je u jednini, po meni neprihvatljivo, i slažem se s tobom!
Čekamo pravorijek glavnog i odgovornog!

Kontrolor: Mislim da može više reči da bude u postavci, a da je poenta da 2 slova zamene mesta. Bilo bi dobro da se oglase i drugi autori i teoretičari rebusa. Rešenje je ispravno (u množini: mandoline) jer je postavka lan do Mine happyup .

Mislim da smo ne nekom mjestu već o ovome raspravljali, no evo još jednom mog mišljenja.
Najefektniji SPUNERIZAM je sa dvije riječi uz mijenjnje mjesta 2 slova, i to iz svake riječi. Zasigurno su objavljivani Spunerizmi sa odstupanjem od ovog načela. Potrudih se prelistati vlastitu arhivu i arhivu objavljenih rebusa:

Antun Košir (Kvizorama 274, 1987): teta primalja -  peta, tri malja
Ivica Radovniković-IVRA (Feniks 217, 2003): luk i voda - vuk i (pastir) Loda
Milan Sečujski (Enigma kafe 2011): izabrana karijera - iza krana barijera
Dejan Minić (Enigma kafe 2012): dobra nevesta - do brave Nesta (Alesandro)
Milan Sečujski (Enigmatika TIO 2012): poludesmo načisto - poludesno maš i sto
Milan Sečujski (Enigmatika TIO 2013): Džejms Kameron - Džejn s kamerom

... a na ovom blogu su ranije objavljeni:
Dejan Minić (Enigmatika 2013): zelena patrola - pelena za Trola
Jovan Novaković (Enigmatika 2014): Rolan Garos - Ro, Dunja LANGO, Eva RAS

Dakle, takve spunerizme su radili eminentni rebusači a "puštali" ih (još eminentniji) urednici: B.Nazansky, P.Galogaža, Z.Radisavljević i S.Bovan, a vjerovatno ima poneki i na Banetovom blogu rebusa, te možemo zaključiti da je i ovakva (pod)vrsta rebusa OK.

Razmišljajući o inačicama, zasigurno se mogu pojaviti i slogovni spunerizam, višeslovni spunerizam itd. "Bacivši oko" u arhivu ovog bloga nalazimo da je još 2011. predstavljena:

SAMOZAGONETKA

SPANER IZUM

... te objavljen(a) moj(a):
VIŠESLOVNI SPUNERIZAM

NUDISTIČKA POTURA

SITNE ZAGONETKE - Page 16 Nudisti_03u_411617649
PS: potura - stari bakreni novac od pola groša (madž)
Nazad na vrh Ići dole
Luka

Luka


Broj poruka : 4724
Datum upisa : 30.04.2011

SITNE ZAGONETKE - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Spunerizam   SITNE ZAGONETKE - Page 16 Icon_minitimeSub 17 Jan 2015 - 12:26

SLOGOVNI SPUNERIZAM  (4,5)
SITNE ZAGONETKE - Page 16 Images?q=tbn:ANd9GcQm9GMo8S68cFPXh_n4vK7AnNhJEJiGkIrs0NGl2V1QKMLygx-Y SITNE ZAGONETKE - Page 16 14-anchor-suma


Poslednji put izmenio Luka dana Sub 17 Jan 2015 - 18:05, izmenio ukupno 3 puta
Nazad na vrh Ići dole
Ilija Đurković

Ilija Đurković


Broj poruka : 2093
Datum upisa : 12.08.2012
Godina : 53
Lokacija : Podgorica

SITNE ZAGONETKE - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: SITNE ZAGONETKE   SITNE ZAGONETKE - Page 16 Icon_minitimeSub 17 Jan 2015 - 17:06

SUZE IMAMA? (Maze i Suma)
Nazad na vrh Ići dole
Luka

Luka


Broj poruka : 4724
Datum upisa : 30.04.2011

SITNE ZAGONETKE - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Luka   SITNE ZAGONETKE - Page 16 Icon_minitimeSub 17 Jan 2015 - 18:07

Ilija Đurković ::
SUZE IMAMA? (Maze i Suma)

To je Ilija moguće rješenje uz danu sliku, i promjenih frazu, da i ona bude OK, no ja sam imao drugu ideju (dolje).
Nazad na vrh Ići dole
Luka

Luka


Broj poruka : 4724
Datum upisa : 30.04.2011

SITNE ZAGONETKE - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Spunerizam   SITNE ZAGONETKE - Page 16 Icon_minitimeSub 17 Jan 2015 - 18:19

SLOGOVNI SPUNERIZAM  (9)
SITNE ZAGONETKE - Page 16 F17PP_zajc_katarina2_br.1119211840 SITNE ZAGONETKE - Page 16 Anchor-Suma-Reveals-About-Harassment-190


Poslednji put izmenio Luka dana Ned 18 Jan 2015 - 13:24, izmenio ukupno 3 puta
Nazad na vrh Ići dole
ilijao

ilijao


Broj poruka : 1230
Datum upisa : 15.04.2014
Godina : 63
Lokacija : Privlaka,Slavonija

SITNE ZAGONETKE - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Sitne zagonetke   SITNE ZAGONETKE - Page 16 Icon_minitimeSub 17 Jan 2015 - 18:46

Luka ::
ilijao ::
N. Petkovski ::
Čekaj malo! Ja sam mislio da fraza treba da ima 2 reči, jedna je LAN a druga bi trebala da bude ime ove dame od 6 slova. U boldirana slova koja mi nudiš kao pomoć treba da nađem ime dame, ali su to 4 slova. Gde su ostala 2? Ispada da fraza ima 3 reči. Velikim slovima mi nudiš anagram od traženog rešenja. Tu nalazim MANDOLINA, a to bi kao fraza bilo: LAN DO MINA (dakle dama je neka MINA, a na internetu sam je našao kao MINA LAZAREVIĆ) i onda MAN DO LINA = MANDOLINA. Samo izgleda da rešenje treba da bude LAN DO MINE = MAN DO LINE = MANDOLINE, jer MINA ne može biti u nominativu (lan do Nikola? ili lan do Ilija, ne, nego lan do Nikole i lan do Ilije). Jesam li u pravu?

Jesi , ali donekle! Pošto je spunerizam i ja sam mislio da se ne može pojavljivati više od dvije riječi  unhappy  ! Ali  LAN DO MINE daje MANDOLINE, dok je u jednini, po meni neprihvatljivo, i slažem se s tobom!
Čekamo pravorijek glavnog i odgovornog!

Kontrolor: Mislim da može više reči da bude u postavci, a da je poenta da 2 slova zamene mesta. Bilo bi dobro da se oglase i drugi autori i teoretičari rebusa. Rešenje je ispravno (u množini: mandoline) jer je postavka lan do Mine happyup .

Mislim da smo ne nekom mjestu već o ovome raspravljali, no evo još jednom mog mišljenja.
Najefektniji SPUNERIZAM je sa dvije riječi uz mijenjnje mjesta 2 slova, i to iz svake riječi. Zasigurno su objavljivani Spunerizmi sa odstupanjem od ovog načela. Potrudih se prelistati vlastitu arhivu i arhivu objavljenih rebusa:

Antun Košir (Kvizorama 274, 1987): teta primalja -  peta, tri malja
Ivica Radovniković-IVRA (Feniks 217, 2003): luk i voda - vuk i (pastir) Loda
Milan Sečujski (Enigma kafe 2011): izabrana karijera - iza krana barijera
Dejan Minić (Enigma kafe 2012): dobra nevesta - do brave Nesta (Alesandro)
Milan Sečujski (Enigmatika TIO 2012): poludesmo načisto - poludesno maš i sto
Milan Sečujski (Enigmatika TIO 2013): Džejms Kameron - Džejn s kamerom

... a na ovom blogu su ranije objavljeni:
Dejan Minić (Enigmatika 2013): zelena patrola - pelena za Trola
Jovan Novaković (Enigmatika 2014): Rolan Garos - Ro, Dunja LANGO, Eva RAS

Dakle, takve spunerizme su radili eminentni rebusači a "puštali" ih (još eminentniji) urednici: B.Nazansky, P.Galogaža, Z.Radisavljević i S.Bovan, a vjerovatno ima poneki i na Banetovom blogu rebusa, te možemo zaključiti da je i ovakva (pod)vrsta rebusa OK.

Razmišljajući o inačicama, zasigurno se mogu pojaviti i slogovni spunerizam, višeslovni spunerizam itd. "Bacivši oko" u arhivu ovog bloga nalazimo da je još 2011. predstavljena:

SAMOZAGONETKA

SPANER IZUM

... te objavljen(a) moj(a):
VIŠESLOVNI SPUNERIZAM

NUDISTIČKA POTURA

SITNE ZAGONETKE - Page 16 Nudisti_03u_411617649
PS: potura - stari bakreni novac od pola groša (madž)


Rješenja ovih spunerizama su:

SPUNERIZAM

TURISTIČKA PONUDA
Nazad na vrh Ići dole
Ilija Đurković

Ilija Đurković


Broj poruka : 2093
Datum upisa : 12.08.2012
Godina : 53
Lokacija : Podgorica

SITNE ZAGONETKE - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: SITNE ZAGONETKE   SITNE ZAGONETKE - Page 16 Icon_minitimeNed 18 Jan 2015 - 10:57

Luka ::
Ilija Đurković ::
SUZE IMAMA? (Maze i Suma)

To je Ilija moguće rješenje uz danu sliku, i promjenih frazu, da i ona bude OK, no ja sam imao drugu ideju (dolje).

Ne možeš to tako jednostavno prisvojiti, onda je ovo moja zagonetka! Very Happy lloll
Nazad na vrh Ići dole
Ilija Đurković

Ilija Đurković


Broj poruka : 2093
Datum upisa : 12.08.2012
Godina : 53
Lokacija : Podgorica

SITNE ZAGONETKE - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: SITNE ZAGONETKE   SITNE ZAGONETKE - Page 16 Icon_minitimeNed 18 Jan 2015 - 12:11

INDIREKT
Fraza: 1,2,2



Neće ni ona ni ono, ...
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





SITNE ZAGONETKE - Page 16 Empty
PočaljiNaslov: Re: SITNE ZAGONETKE   SITNE ZAGONETKE - Page 16 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
SITNE ZAGONETKE
Nazad na vrh 
Strana 16 od 71Idi na stranu : Prethodni  1 ... 9 ... 15, 16, 17 ... 43 ... 71  Sledeći
 Similar topics
-
» ANAGRAMIJADA
» ANAGRAMIJADA
» SITNE ZAGONETKE
» SITNE ZAGONETKE
» SITNE ZAGONETKE

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
ENIGMATIKA i druge zavrzlame :: ENIGMATSKI FORUM :: MALA ŠKOLA ENIGMATIKE-
Skoči na: