ENIGMATIKA i druge zavrzlame
Da biste uzeli učešće u radu foruma, morate biti prijavljeni, a ako niste registrovani najpre se registrujte. Hvala.
ENIGMATIKA i druge zavrzlame
Da biste uzeli učešće u radu foruma, morate biti prijavljeni, a ako niste registrovani najpre se registrujte. Hvala.
ENIGMATIKA i druge zavrzlame
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
ENIGMATIKA i druge zavrzlame

Forum za enigmatiku, logiku i zabavu
 
PrijemGalerijaTražiLatest imagesRegistruj sePristupi

Napiši novu temu   Odgovori na poruku
 

 IGRA ANAGRAMA 2018/1

Ići dole 
+8
mihajlo
Dinko
Luka
Kontrolor
stipan medo medolino
N. Petkovski
drAgasi
eroslavko
12 posters
Idi na stranu : Prethodni  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 40 ... 72  Sledeći
AutorPoruka
N. Petkovski




Broj poruka : 4943
Datum upisa : 17.01.2011
Godina : 77

IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: IGRA ANAGRAMA 2018/1   IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Icon_minitimeSre 31 Jan 2018 - 22:00

Velike čestitke Mesudu!  cheers  cheers  cheers   Zaista interesantan kuriozitet - ni on meni, ni ja njemu nismo dodelili poene, bar smo se pošteno izborili za vrh tabele, niti smo jedan drugome pomogli, ali ni odmogli.  Very Happy  Very Happy  Very Happy

JER SU DAME ČASAK I ENIGMA A I UŽASAN ARMAGEDON


Poslednji izmenio N. Petkovski dana Sre 31 Jan 2018 - 22:01, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Zdenko




Broj poruka : 2096
Datum upisa : 18.03.2013

IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: IGRA ANAGRAMA 2018/1   IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Icon_minitimeSre 31 Jan 2018 - 22:01

ČEDNA DAMA IMA SNAGU I UŽAS SERIJE MEGA ORKANA!
Nazad na vrh Ići dole
mihajlo




Broj poruka : 2925
Datum upisa : 26.12.2011

IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: IGRA ANAGRAMA 2018/1   IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Icon_minitimeSre 31 Jan 2018 - 22:32

A DAME NEŽNA DOMENA SU MASKA U AGRESIJI ČIGARA
Nazad na vrh Ići dole
Zdenko




Broj poruka : 2096
Datum upisa : 18.03.2013

IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: IGRA ANAGRAMA 2018/1   IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Icon_minitimeSre 31 Jan 2018 - 22:44

U ČARIMA DAMA SE KRIJE UŽASNA SNAGA EGA DOMINE!
Nazad na vrh Ići dole
Dinko




Broj poruka : 62
Datum upisa : 23.12.2017

IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: IGRA ANAGRAMA 2018/1   IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Icon_minitimeSre 31 Jan 2018 - 23:04

Čestitam Mesudu na pobjedi,ali bi trebalo bar malo prekoriti i njega i Nikolu što si međusobno nisu dali bodove.
Već dugo ovdje primjećujem jako neujednačene kriterije kod ocjenjivanja,a meni se npr u prošlom kolu dogodilo da od dva glasača dobijem peticu,a od svih ostalih- niti boda!
Ne znam,da li to neki kalkuliraju kad ocjenjuju da njihov anagram bolje prođe ili što?
Dajte,ljudi,ovo je ipak samo igra,budite pravedni i dajte glasove najboljim anagramima...
Inače,i ja sam u ovom kolu bio u dilemi jer je,suprotno nego sam očekivao (mislio sam da je tema dosta teška),bilo više dobrih anagrama i nažalost sam ostavio bez bodova dva vrlo kvalitetna (Mihajlov opis kemijske olovke i Zdenkov opis mijenjanja mina u tehničkoj),jer nisu bili najdirektnije nego malo posrednije povezani sa sadržajem teme,za razliku od pet anagrama kojima sam dao bodove.
Nažalost,nisam mogao bodove dati sedmorici,ali mi je žao zbog toga jer je,po mom mišljenju,u zadnjem kolu sedam anagrama zaslužilo bodove...
Nazad na vrh Ići dole
Dinko




Broj poruka : 62
Datum upisa : 23.12.2017

IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: IGRA ANAGRAMA 2018/1   IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Icon_minitimeSre 31 Jan 2018 - 23:50

A JER SU DIČNE DAME IMAGE UŽASIMA SNAGA ORKANA!
image-tako se u originalu u Hrvatskoj piše 'imidž'
Nazad na vrh Ići dole
stipan medo medolino

stipan medo medolino


Broj poruka : 561
Datum upisa : 18.10.2014

IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: IGRA ANAGRAMA 2018/1   IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Icon_minitimeSre 31 Jan 2018 - 23:57

Čestitka Mesudu ( ja sam mu dao 5 bodova).
Iskreno zao mi je da moj anagram, koji po mom mišljenju, ima najprirodniju rečenicu nije dobio ni jedan bod. Budući da sam već odavno primijetio da ovaj način dodjeljivanja glasova nema nikakvu stručnu vrijednost ovo je moje posljednje anagramiranje. Pozdrav svima
Nazad na vrh Ići dole
Dinko




Broj poruka : 62
Datum upisa : 23.12.2017

IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: IGRA ANAGRAMA 2018/1   IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Icon_minitimeČet 1 Feb 2018 - 0:30

Medolino,ja sam dao bod jednom tvom anagramu,a u ovom drugom mi je bilo nelogično što si u priču umiješao Molotova iako je anagram bio dosta pitak.
Po meni,mana je bila i ono 'KAK' na početku,što je izražavanje u dijalektu.
Bilo je 7 jako dobrih anagrama, tako da je taj tvoj drugi anagram ipak po meni bio lošiji i onda se i ne čudim da nije dobio bodove.
Nazad na vrh Ići dole
mihajlo




Broj poruka : 2925
Datum upisa : 26.12.2011

IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: IGRA ANAGRAMA 2018/1   IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Icon_minitimeČet 1 Feb 2018 - 0:59

vidim da ima kod nekih ljutnje oko glasanja, pa da se i ja nadovežem sa mojom ljutnjom kada pobedničkom radu ne dodelim bodove, a sretan sam kada potrefim svih pet prvoplasiranih, a moji rezultati su mi u drugom planu, pa i kada su nule to je zasluženo jer ne legne svaka tema, a imao sam i predlog da se prati i glasanje ko je najuspešniji glasač u svakom kolu...u svakom slučaju loši plasman nije razlog za ljutnju, sumnju i odustajanje, pogotov kada je samo obična igrica u pitanju...
Nazad na vrh Ići dole
stipan medo medolino

stipan medo medolino


Broj poruka : 561
Datum upisa : 18.10.2014

IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: IGRA ANAGRAMA 2018/1   IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Icon_minitimeČet 1 Feb 2018 - 6:12

Da se razumijemo:
1. Nema ljutnje. Ovo je forum i ne vidim ni jedan razlog da ne iznesem svoje mišljenje.
2. Uvijek sam smatrao da je dobar anagram onaj koji ima tečnu i smislenu rečenicu.
3. Nobel je, također, izumitelj.
4. Vjačeslav Mihajlovič Molotov (rus. Вячесла́в Миха́йлович Мо́лотов) ili Vjačeslav Mihajlovič Skrjabin (rus. Вячесла́в Миха́йлович Скря́бин) (Sovjetsk, 9. ožujka 1890 - Moskva, 8. studenog 1986.) je bio sovjetski diplomat i političar, veliki zagovornik Staljinove vlasti, sve dok ga Hruščov nije smijenio sa svih položaja 1956. i 1957. godine. Stavio je svoj potpis na Nacističko-sovjetski pakt o nenapadanju (pakt Ribbentrop-Molotov) iz 1939. godine.
5. Relevantna=bitna, važna, značajna
6. Što se tiče dijalekata odnosno pojedinih riječi iz nekog dijalekta to je tema o kojoj možemo raspravljati.

Lijep pozdrav!
Nazad na vrh Ići dole
Mesud




Broj poruka : 1417
Datum upisa : 29.07.2011

IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: IGRA ANAGRAMA 2018/1   IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Icon_minitimeČet 1 Feb 2018 - 6:19

Skoro od početka neprekidno učestvujem u ovom takmičenju. Moj je zaključak da zbog nepravdi u glasanju ne bi trebalo odustajati, jer-iako su greške ponekad grube-takmičenje je u osnovi enigmatska zabava. Nekima ponekad dosadi ili budu zauzeti pa ih ne bude duže ili kraće, neki prekinu za stalno, ali to nisu naglašavali.
Bodovanje se često vrši po osjećaju, na brzinu i bez detaljne analize kvaliteta, a  slučaj da neko listajući tok takmičenja namješta rezultat je zaista rijedak...
Dakle, Medolino, žao mi je što ne namjeravaš dalje, jer si do sada imao pakleno dobrih anagrama.

MADA SAD SNENA ČEKA IMA ENERGIJU GROMA I UŽASA


Poslednji izmenio Mesud dana Pon 5 Feb 2018 - 15:59, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Zdenko




Broj poruka : 2096
Datum upisa : 18.03.2013

IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: IGRA ANAGRAMA 2018/1   IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Icon_minitimeČet 1 Feb 2018 - 8:01

Stipane, nije problem pronaći jednu, dvije ili tri riječi koje odlično pristaju uz zadanu temu i onda između njih pometati crtice ili napraviti dvije, tri rečenice, od kojih svaka ima dvije ili tri riječi, a višak slova gurnuti na poetak rečenicu(o, e uh uf ...). Sam si rekao da anagram mora biti lijepa, tečna i prirodna rečenica, a ja bih dodao, po mogućnosti samo jedna.
Znamo tko je bio Molotov, ali ga nikada ne bih povezao sa Slavoljubom Penkalom i njegovom olovkom, bez obzira na njegovo potpisivanje. Pa, nema poznate osobe koja nije nešto potpisala. (Prije bih ga povezao s koktelom). Anagram, osim autoru, mora biti razumljiv i ostalima.
Što se tiče ocjenjivanja, naravno da ima odstupanja i to nije ništa loše. Netko skuži što je pjesnik htio reći, netko ne. Zato anagram mora biti jasan i što je moguće više upućivati na rješenje.

Ovo su kriteriji po kojima ja ocjenjujem anagrame. Mislim da kod ocjenjivanja nema taktiziranja i da svatko ocjenjuje prema nekim svojim kriterijima. Onaj tko se uspije prilagoditi većini, taj pobjeđuje.

I nemoj odustati!
Nazad na vrh Ići dole
Zdenko




Broj poruka : 2096
Datum upisa : 18.03.2013

IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: IGRA ANAGRAMA 2018/1   IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Icon_minitimeČet 1 Feb 2018 - 9:32

IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Uragan10

SREDINA SRČE I OKEANE,  A MAGIJA DAMA SNAGU MUŽA!


Poslednji put izmenio Zdenko dana Čet 1 Feb 2018 - 19:43, izmenio ukupno 2 puta
Nazad na vrh Ići dole
Dinko




Broj poruka : 62
Datum upisa : 23.12.2017

IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: IGRA ANAGRAMA 2018/1   IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Icon_minitimeČet 1 Feb 2018 - 13:05

To,što je netko nekad i negdje nešto potpisao nema nikakve veze s Penkalom i njegovim patentiranjem mehaničke olovke,iako ona služi i za potpisivanje.
Mislim da je to jasno,i svakako je spominjanje Molotova bilo minus u tom anagramu.

No,kažem,i ja se često čudim neujednačenosti kriterija kod ocjenjivanja anagrama,što se lijepo pokazalo u ovom kolu na primjeru Mesuda i Nikole,koji su imali najbolje anagrame ali jedan drugom nisu dali bodove. Smile
Meni se tako već dogodilo da sam u vezi ovog takmičenja nekad pomislio: "Ovi znaju sastaviti,ali baš i ne znaju ocijeniti anagrame!"
Ta pomisao možda može izgledati i malo prepotentno, pa mi na tome oprostite,ali stvarno bih apelirao na sve vas da se kod ocjenjivanja anagrama malo više udubite u smisao rečenica,a da ne kalkulirate i ne ocjenjujete na brzinu i stihijski.
Nazad na vrh Ići dole
N. Petkovski




Broj poruka : 4943
Datum upisa : 17.01.2011
Godina : 77

IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: IGRA ANAGRAMA 2018/1   IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Icon_minitimeČet 1 Feb 2018 - 17:11

U ovoj "Igri anagrama" sa zadovoljstvom učestvujem od samog njenog početka i to činim sa velikim zadovoljstvom. Svaki enigmatičar, naravno i ja, ima izgrađen kriterijum i ukus pa glasa prema tome. Ali, kako se kaže, "koliko ljudi - toliko ćudi", ti ukusi i ti kriterijumi nisu kod svakog jednaki, pa zato i imamo šarenilo u glasanju. Kad ja glasam prvenstveno gledam koliko je anagram direktno proizašao iz zadatka, odnosno koliko je on ustvari sinonim zadatku, t.j. koliko se samo nekim drugim rečima iskazalo ono što je u zadatku. Ponekad takav anagram nema ono što kažemo "pitku rečenicu", neki drugi ima puno bolje sklopljenu i "pitku" rečenicu, ali veoma malo ima veze sa zadatom temom, pa se događalo više puta da pojedini enigmatičari glasaju i daju visoke ocene upravo ovom drugom anagramu. Eto to je stvar ukusa, a poslovica kaže "O ukusima se ne raspravlja". Činjenica da smo i ja i Mesud preskočili jedan drugoga u poslednjem zadatku je sasvim slučajni kuriozitet. Jednostavno ni ja nisam rukovođen svojim kriterijumom i ukusom ocenio da Mesudov anagram zavređuje plasman među prvih pet, a ni on takođe za moj anagram. A to je, eto presudilo za konačni plasman na tabeli. Nije mi prvi put da pobedničkom anagramu nisam dao nijedan poen, jednostavno meni se takav anagram nije najviše dopao, ali glasam uvek najobjektivnije što mogu. Poene dajem ili ne dajem ne imenu autora, nego anagramu. S tim u vezi dok se objavljuju anagrami na blogu, ja nastojim da što manje upamtim ime autora, da ne bih kad glasam bio subjektivan ili nekome naklonjen, a nekom ne. Onda kad izađe spisak anagrama spremljen za glasanje, ja 95% ne znam koji je anagram čiji i to mi mnogo pomaže da budem dosledan sebi i svom kriterijumu i ukusu. Tek kad izađe tabela nakon glasanja proverim kome sa dao glasove, pa se više puta dogodilo da glasam i za oba anagrama od istog autora, ako sam objektivno ocenio da su dobri. Pa evo i sad se dogodilo da sam Zdenkovim anagramima dao 5 i 4 poena. Da budem sasvim objektivan anagram kome sam dao 4 poena smatram da je bolji zbog olovke, ali i zbog aviona jer je Penkala radio i bio izumitelj i na polju aviona, ali sam drugom anagramu dao 5 poena zato što se zadatak odnosio samo na olovku i tu ga potpuno obradio. I kao što rekoh nakon glasanja, ja odmah pogledam da vidim kome sam dao glasove i koliko sam u saglasnosti sa ostalim glasačima. Veoma često su nam se ukusi i kriterijumi poklapali, često sam davao glasove upravo prvoj petorki, ali poneka i ne. Nekoliko puta sam smatrao da imam jako dobar anagram, ali na glasanju dobijem "krompir" - nulu. Malo mi ne bude pravo, kad vidim kojim objektivno slabijim anagramima su otišli poeni, ali ne mogu se ljutiti ljudima, tako su glasali i to je to. Međutim nikad nisam odustao, jer bi time uskratio sebi zadovoljtvo da nešto tvorim. To što se ta tvorevina takmiči za plasman meni ne predstavlja imperativ niti mi plasman bogzna koliko znači. Nisam ikad prigovarao i "kritikovao" ostale učesnike što sam dobijao nulu, kad anagram to zaista nije zasluživao. Ali da budem iskren jednom sam svoje nezadovoljstvo kad sam neobjektivno dobio nulu za veoma dobar anagram iskazao na taj način što sam u sledećem kolu NAMERNO IZ INATA bodove dao objektivno najslabijim anagramima ne znajući imena autora. Nikad ne kalkulišem sa ocenama i nikad ne procenjujem koji bi mi anagram bio konkurent, pa da njemu ne dam poene. Dakle sve u svemu, ova igra je čista zabava i samo kao takvu je trebamo shvatiti. Ako bismo uvek bili ljuti što nismo dobili više poena, šta da kažemo za Zdenka koji velemajtorski sastavlja anagrame. Trebamo li zbog toga što često ne možemo da mu konkurišemo i pariramo, da odustanemo od učešća u igri? Naravno da ne, pa zato ajdemo svi napred u nove izazove i nove anagrame. Kod mene u Makedonji imamo jednu parolu: "Cenim te, ceni me, ako možeš smeni me".
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content





IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Empty
PočaljiNaslov: Re: IGRA ANAGRAMA 2018/1   IGRA ANAGRAMA 2018/1 - Page 9 Icon_minitime

Nazad na vrh Ići dole
 
IGRA ANAGRAMA 2018/1
Nazad na vrh 
Strana 9 od 72Idi na stranu : Prethodni  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 40 ... 72  Sledeći
 Similar topics
-
» igra anagrama
» Igra anagrama
» IGRA ANAGRAMA 2015/1
» IGRA ANAGRAMA 2014/2
» IGRA ANAGRAMA 2014/1

Dozvole ovog foruma:Možete odgovarati na teme u ovom forumu
ENIGMATIKA i druge zavrzlame :: ENIGMATSKI FORUM :: IGRA ANAGRAMA-
Napiši novu temu   Odgovori na porukuSkoči na: